Round 2 voting
May 26, 2022 19:14:36 GMT -5
Post by Leo on May 26, 2022 19:14:36 GMT -5
Round 2 voting
All votes due to me by DM by 8 p.m. Saturday, open 48 hours. You must vote for five cards, giving one the powerball. You can’t vote for yourself. Round 3 cards due by 8 p.m. Sunday. You can comment in this thread on cards and say how you voted, but all votes must be sent to me directly.
Cletus, Eco, RJMap and Dash didn't turn in cards and will be penalized five points. They can still post below and people can still vote for them if they wish, if they do.
Leo
Tri-State Wrestling Alliance
Mountain State Madness
Commentators: Jack Reynolds and Dennis Miller
Ladder Match for the Tri-State Championship
“Macho Man” Randy Savage © vs. Adam Cole
Tri-State Tag Team Championship
The Rogue Warriors (Animal and Wardlow) © vs. Head Cheese (Al Snow and Steve Blackman)
Kurt Angle vs. Johnny Gargano with Carmen Electra
TSWA Great Lakes Championship
“Flyin’” Brian Pillman © vs. Billy Kidman
Teacher vs. Student
Dominic Denucci vs. Shane Douglas with April Hunter
Jessicka Havoc and Hailey Hatred vs. Madison Rayne and Nevaeh
TSWA Ohio Valley Hardcore Championship
Raven © vs. Necro Butcher
War Machine (Hanson and Rowe) vs. The Nasty Boys (Jerry Sags and Brian Knobbs)
Abyss vs. EC3 with Carmen Electra
OvE (Madman Fulton, Jake Crist and Dave Crist) vs. Poor Horsemen (Heath Slater, Jamie Noble and Henry O. Godwinn)
Sami Callahan vs. Stevie Richards with the Blue Meanie
Pre-Show
“Battman” Tony Marino with Lady Frost vs. Ray Stevens
Drew Gulak vs. Matt Cross
Hardcore Match
Lord Zoltan vs. Sandman
—------------------------------------------------------------------------------------
Dev
Phoenix Rising Wrestling presents...
The 2022 Darling Cup - Night 2
Live from T-Mobile Arena, Las Vegas, NV
Announced by Josh Mathews, Jeremy Borash, & McKenzie Mitchell
Darling Cup Quarterfinal
Fear The Revival (Dax Harwood & Cash Wheeler) vs. La Pareja del Terror (Eddie Guerrero & Art Barr)
Darling Cup Quarterfinal
The Eliminators (Saturn & Kronus) vs. The Thrillseekers (Chris Jericho & Lance Storm)
PRW World Woman's Championship Match
Serena Deeb (c) vs. Tegan Nox
Street Fight
LAX (Eddie Kingston, Santana, Ortiz, & Homicide) vs. The Hurt Business (Shelton Benjamin & Cedric Alexander) and Canada's Top Team (Ethan Page & Josh Alexander)
Darling Cup Quarterfinal
The Street Profits (Angelo Dawkins & Montez Ford) vs. The Briscoe Brothers (Jay & Mark Briscoe)
PRW Woman's Contender Match
RoxC Perez vs. Ruby Soho vs. Tasha Steelz
Mixed Six-Person Tag Match
Fighting Spirit (Hayabusa, Hakushi, and Mayu Iwatani) vs. The Guerillas of Destiny (Tama Tonga, Tanga Loa, & Mia Yim)
Submission Match
Sarah Stock vs. Tennille Dashwood
Darling Cup Quarterfinal
The Dynamic Duo (Tully Blanchard & Gino Hernandez) vs. America's Most Wanted (James Storm & Chris Harris)
PRW Vendetta Championship Match - Ultimate X
Johnny Phoenix vs. Santos Escobar vs. Christopher Daniels vs. Frankie Kazarian
—------------------------------------------------------------------
Solly
Jewish Extreme Wrestling presents:
The Sequel
Commentators: Michael Hodge and Fred Solomon
Ring Announcer: Howard Finkel
GM: Sonya Deville
JEW Heavyweight Title
Stone Cold Steve Austin vs. John Cena ©
Blue Bars Steel Cage Match
Rowdy Roddy Piper vs. Hulk Hogan
JEW Intercontinental Title
Kofi Kingston vs. Elias ©
JEW Women’s Title
Naomi vs. Ember Moon ©
Two-out-of-three falls
Chris Benoit vs. Shinsuke Nakamura
JEW Tag Team Title
Indian Summer (Tatanka and Chief Jay Strongbow) vs. Soul Patrol (Tony Atlas and Rocky Johnson) ©
Six-Pack Challenge
Trish Stratus vs. Rhea Ripley vs. Nikki Cross vs. Molly Holly vs. Indi Hartwell vs. The Fabulous Moolah
Taka Michinoku and Hercules Hernandez (with Captain Lou Albano) vs. The Iron Sheik and Nikolai Volkoff
Guest Referee: Ryback
Goldberg vs. Rhyno
Kickoff Show
Jimmy Snuka & Chavo Guerrero, Jr. vs. Velveteen Dream & Carlito
Power and Gory (Superstar Billy Graham and Timothy Thatcher) vs. Primetime Players (Darren Young and Titus O’Neil)
—-------------------------------------------------------------
Cliff
YAWN presents our second NOVEL:
CONSEQUENCES: A THREE ACT PERFORMANCE
Narrated by Jim Ross and Renee Young and Mean Gene Okerlund
PROLOGUE:
The Self-Proclaimed “King of The Preshow” Baron Corbin vs Hillbilly Jim
INTRODUCTION I:
In Ring: Bobby Heenan (w/King Kong Bundy) and Big E each have a microphone.
INTRODUCTION II:
On The Ramp: Paul Heyman (w/Toni Storm) and Becky “Two Belts” Lynch each have a microphone.
ACT I – MANAGING CONSEQUENCES
CHAPTER 1: A Partnership?
Sgt Slaughter (w/Bobby Heenan) and Bam Bam Bigelow (w/Paul Heyman) vs Shad Gaspard and The Godfather
CHAPTER 2: So… not a partnership then.
Kamala (w/ Bobby Heenan) vs Rikishi (w/Paul Heyman)
CHAPTER 3: Big E's first Meat Slappin’ of the evening
Meat Division Championship Match
Big E (Champ) vs King Kong Bundy (w/Bobby Heenan)
Gable Steveson (w/Paul Heyman) as Outside Enforcer
SPECIAL GUEST NARRATOR: Paul Heyman
CHAPTER 4: A Storm Comin’ In
YAWN Ladies Division Championship Match
Becky “Two Belts” Lynch (Champ) vs Toni Storm (w/Paul Heyman)
Paige VanZant (w/Bobby Heenan) as Outside Enforcer
SPECIAL GUEST NARRATOR: Bobby Heenan
ACT II – AJ’s CONSEQUENCES
CHAPTER 5: Consequence: The First
1-vs-3 Handicap Match
Liv Morgan vs AJ Lee & Marina Shafir & Shayna Baszler
Val Venis as Special Guest Referee
SPECIAL GUEST NARRATOR: Bo Dallas
CHAPTER 6: Consequence: The Second
Nia Jax vs George “The Animal” Steele
SPECIAL GUEST NARRATOR: YAWN General Manager AJ Lee
CHAPTER 7: Consequence: The Third
Sammy Guevara (w/Tay Conti) vs Danhausen
SPECIAL GUEST NARRATOR: YAWN General Manager AJ Lee
CHAPTER 8: Consequence: The Fourth
Texas Bullrope Match
Tay Conti vs Jazz
Sammy Guevara banned from ringside
SPECIAL GUEST NARRATOR: YAWN General Manager AJ Lee
ACT III – CONTENDERS AND THE FINAL CONSEQUENCE
CHAPTER 9: Honestly, no idea why our GM is still out here for this one.
MEAT Division #1 Contenders Match
Keith Lee vs Vader (w/Paul Heyman)
Cowboy Bob Orton as Special Enforcer
SPECIAL GUEST NARRATOR: YAWN General Manager AJ Lee
CHAPTER 10: Consequence: Creed
Mean Gene Okerlund interviews a furious Xavier Woods
CHAPTER 11: Three Letter Chants are all we can trust our crowd to not screw up
Men's Division #1 Contenders Match
Maxwell Jacob Friedman w/Cowboy Bob Orton vs Rob Van Dam
SPECIAL GUEST NARRATOR: Damien Sandow
CHAPTER 12: Man vs Meat
Will Ospreay (representing the Men’s Division) vs Butterbean (representing the Meat Division)
CHAPTER 13: The Final Consequence
Men’s Division Championship Match
Winner Takes All – Title vs Trombone
Honky Tonk Man (w/ Lacey Evans & Bobby Heenan) vs Xavier Woods (Champ)
EPILOGUE: AJ Lee makes an announcement!
—---------------------------------------------------------------------------
WWEfan
Delmarva Championship Wrestling TV Show
May 27,2022
Dover Parks and Rec Center
DCW World Title Tournament 1st Round Matches:
Harley Race vs. Bobo Brazil
Thunderbolt Patterson vs. Big Bill Miller
Bruno Sammartino vs. Ron Wright
Kevin Sullivan/Mark Lewin vs. Victor Rivera/Carlos Colon
Ivan Koloff/Killer Karl Kox vs. Jay Youngblood/Ricky Romero
Madd Maxine vs. Cowgirl Sue Green
Wendi Richter vs. Bayley
—----------------------------------------------------------------------------
BCoop
Jax Championship Gauntlet Challenge
Winner is final entrant in Gauntlet Match that receives immediate JAX Championship Match. Loser is first
Marc Mero vs Angel Garza
BSW World Championship "Open Challenge"
Triple H challenges any loser from previous show
Triple H(C) w/ Queen Zelina Vega vs Matt Morgan
Roxxi Laveaux vs Billie Kay
Killer Kross w/ Scarlett Bordeaux vs Luchasaurus
Queen's Revenge Match
No Disqualification or Countout for Zelina
Queen Zelina Vega vs Deonna Purrazzo
Jungle Boy Jack Perry w/ Jungle Girl Anna Jay vs Ken Kennedy
Rosemary vs Angelina Love
Handicap Match
Tommy Dreamer w/ Beulah McGillicutty vs Tracy Smothers & The Blade w/ Jim Cornette & The Bunny
Britt Baker D.M.D. vs Paige w/ Cora Jade
Andrade vs Moose
Special 'Revenge' Triple Threat Match
Damien Priest vs Kevin Nash vs Diamond Dallas Page
Gauntlet JAX Championship
1. Angel Garza or Marc Mero
2. Brian Pillman Jr. w/ Julia Hart
3. Humberto Carillo
4. Angel Garza or Marc Mero
Winner faces AJ Styles(C)
—----------------------------------------------------------------------------------------
Cole
New Stampede Wrestling Presents
The Great One
From the Roger Place (Edmonton, Alberta)
NSW North American Heavyweight Championship – Cage Match
Seth Rollins (champion) w/Sensational Sherri vs Bret Hart
NSW North American Women’s Championship
Charlotte Flair (champion) vs Io Shirai
NSW British Commonwealth Mid-Heavyweight Championship
Owen Hart (champion) vs Sami Zayn
NSW Tag Team Championship
The British Bulldogs (champions) vs The Creed Brothers
NSW Women’s Tag Team Championship
The Four Horsewomen: Tessa Blanchard & Rachael Ellering (champions) w/Debra vs Beth Phoenix & Natalya Neidhart
Orange Cassidy vs Petey Williams
Jeff Jarrett & Jerry Lawler w/ Debra vs 2 Cool (Grandmasta Sexay & Scotty 2 Hotty)
Carmella w/ Debra vs Nyla Rose
Bob Backlund vs Jinder Mahal
Medusa & Kris Statlander vs The Bellas
Johnny Knoxville w/ Rick Boogs (playing the Jackass theme on guitar) vs Crash Holly w/ Hardcore Holly
Brutus Beefcake & Greg Valentine w/ Jimmy Hart vs Santino & R-Truth
Bruce Hart vs Keith Hart with Jim Neidhart as special guest referee
—---------------------------------------------------------
Sharky
Power Wrestling presents: Lethal Lottery
Live from the Frank Erwin Center in Austin, Texas
President: Eric Bischoff
Announce Team: Jack Buck & Scrap Iron Adam Pearce
Loser Leaves Town Steel Cage Match
Andre The Giant & The Big Show
Vs
Big John Studd & Colonel Robert Parker
Power Heavyweight Championship Two out of Three Falls Match
Pat McAfee w/ Steve Mongo McMichael (C) vs Alwayz Ready Matt Cardona w/ The Hot Mess Chelsea Green
Lethal Lottery Tournament Final
TBD vs. TBD
Streaming Championship Match
Mustafa Ali (C) vs Jonah Rock
Tag Team Championship Match
The Empire Nick Aldis & Bad News Wade Barrett w/ Armando Alejandro Estrada (C)
vs.
America's Team - The Patriot & Hacksaw Jim Duggan
The Yellow Rose David Von Erich w/ Lacey Von Erich vs. The Rainmaker Kazuchika Okada
Lethal Lottery Tournament
Ricky Morton & Robert Gibson
vs.
Eli Drake & Brian Cage
Rick Martel vs. Sean O'Haire w/ Armando Alejandro Estrada
Lethal Lottery Tournament
Bad Ass Billy Gunn & Road Dogg Jesse James
vs
Blackjack Lanza & Blackjack Mulligan
Falls Count Anywhere Texas Tornado Match
Demolition - Ax & Smash
vs
Demolition - Crush & Wrecks
The Diamond Studd vs. Scorpio Sky
Amazon Prime Pre For Free Show
15 Minute Scramble Match -The Last person to score a fall when the time ends is the winner
The Stone Pitbull Tomohiro Ishii w/ Classy Freddie Blassie
Jose Lothario w/ Armando Alejandro Estrada
Gentleman Chris Adams w/ Brooke Adams
The Most Professional Wrestler Brian Myers w/ The Hot Mess Chelsea Green
The Alpha Male Monty Brown
Ted Arcidi
—--------------------------------------------------
Hodgey
PWI Presents: Rocky Road
Live! from Your Local Arena!
PWI Heavyweight Title: Street Fight
The Rock © vs Bray Wyatt
PWI Women's Title
Ronda Rousey © vs Taya Valkyrie
PWI Tag Team Titles: TLC Match
The Hardy Boys (Matt & Jeff) © vs The Good Brothers (Luke Gallows & Karl Anderson) vs Lucha Dragons (Kalisto & Sin Cara)
PWI Intercontinental Title
Tajiri © (w/Mr. Fuji) vs The Miz (w/Maryse)
PWI Women's Tag Team Titles
Wives of Wyatt (Lita & Alexa Bliss) vs Shotzi Blackheart & Dakota Kai (w/Mr. Fuji)
PWI Heavyweight Title #1 Contender's Match (2/3 Falls)
Shawn Michaels vs Jake Roberts
Smack Talk (Jesse Ventura & Gorilla Monsoon) vs Border Patrol (The Big Boss Man & The Mountie)
Chyna vs Candice LeRae
The Usos (Jimmy & Jey) vs Lucha House Party (Gran Metalik & Lince Dorado)
Katie Lea Burchill vs Maryse (w/The Miz)
Juventud Guerrera, Hurricane Helms, & PJ Black vs Don Muraco & The Powers of Pain (Warlord & Barbarian) (w/Mr. Fuji)
PWI Announcers
Hugo Savinovich & Carlos Cabrera
PWI Interviewer
Christy Hemme
PWI Ring Announcer
Mike McGuirk
PWI President
Jack Tunney
—---------------------------------------------------------
Eric
New Japan Pro Wrestling Versus The World
Presented by NJPW Legend Yuji Nagata
Live from the Tokyo Dome
English Commentator: Excalibur
Guest Commentators: Bryan Danielson (first half of show), Alex Shelley (second half of the show)
IWGP World Heavyweight Championship
Bryan Danielson (c) vs “Dr. Death” Steve Williams
IWGP Tag Team Championships
The Steiner Brothers (c) (Scott and Rick) vs American Alpha (Chad Gable and Jason Jordan)
IWGP United States Championship
Drew McIntyre (c) vs Kenny Omega
Six-Man Tag Team Match
Jay White, Brodie Lee, and Jeff Cobb vs sAniTy (Eric Young, Alexander Wolfe, and Killian Dain)
IWGP Junior Heavyweight Championship
PAC (c) vs Zack Sabre Jr.
Best of the Super Juniors Semi-Final
Daniel Garcia vs Ilja Dragunov
IWGP Junior Heavyweight Tag Team Championship
The Young Bucks (c) (Matt and Nick Jackson) vs XXX (Low Ki and Elix Skipper)
Best of the Super Juniors Semi-Final
Wheeler YUTA vs Austin Theory
NEVER Openweight 6-Man Tag Team Championships
The Harlem Hurt Business (c) (Booker T, Stevie Ray, and MVP) vs Time Splitters (Alex Shelley and KUSHIDA) and Swerve Strickland
—-------------------------------------------------------------------------
Mayhem
UWA Presents: Unfinished Business
Live from Madison Square Garden
Announcers Matt Striker and The Genius
Hell in a Cell Cage Match
Rated R-KO (Edge and Randy Orton) v. The Bar (Cesaro and Sheamus)
UWA World Title Match
“Hangman” Adam Page (c) v. Bron Breakker
Ultimo Dragon v. Hiroshi Tanahashi v. Hideo Itami
UWA World Tag Team Title Match
The Hart Dynasty (c) (Tyson Kidd and Davey Boy Smith Jr) v. Heavy Machinery (Otis and Tucker)
The Ultimate Warrior v. Mil Muertes
UWA King of the Ring Title Match
Falls Count Anywhere
Sting (c) v. Pentagon Jr.
Chris Sabin v. Marty Jannetty
Texas Death Match
If the Freebirds Win They Win The Von Erich Ranch
The Von Erichs (Marshall and Ross Von Erich) and Tito Santana v. The Fabulous Freebirds (Michael Hayes, Terry Gordy, and Buddy Roberts) w/ Jimmy Garvin
Fenix v. Jay Lethal
—-------------------------------------------------------------------------
SG
The SGWA presents: Street Fight
Live from the Greensboro Coliseum
Announcers: Tony Schiavone and Bob Caudle
Street Fight- SGWA World Heavyweight Championship vs Career
Ricky Steamboat (C) vs Dustin Rhodes
SGWA World Tag Team Championship Match
The Horsemen (Ric Flair and Arn Anderson) (C) with Ole Anderson vs The Midnight Express (Sweet Stan Lane and Beautiful Bobby Eaton)
Doom (Ron Simmons and Butch Reed) with Teddy Long vs The Nation of Domination (D-Lo Brown and Ahmed Johnson)
SGWA United States Championship Match
Dean Malenko (C) with Ole Anderson vs Shinjiro Otani
Mitsuharu Misawa and Toshiaki Kawada vs Doug Furnas and Phil Lafon
SGWA Light Heavyweight Championship Match
Satoru Sayama vs Jerry Lynn
The Lightning Express (Tim Horner and Brad Armstrong) vs The Fantastics (Bobby Fulton and Tommy Rogers)
Jushin Thunder Liger vs Nick Dinsmore
Chris Kanyon vs Terry Taylor
Lex Luger and The Junkyard Dog vs The Destruction Crew (Mike Enos and Wayne Bloom)
Nova vs Super Crazy
—--------------------------------------------------------------------
Matte
Matte Pro Wrestling 2K22: Another Brick in the Wall
Mauro Ranallo & Don West on commentary
World Championship Match
CM Punk (c) vs. Kevin Owens
Intercontinental Championship Match
Rey Mysterio Jr. (c) vs. Kota Ibushi
Tag Team Championship Match
The Murder Express (Lance Archer & Dominik Dijakovic) (c) vs. Christian Cage & Bobby Roode
No Escape Steel Cage Match
Cody Rhodes vs. Kerry Von Erich
Trios Championship Match
Generation Next (Austin Aries, Roderick Strong & Jack Evans) vs. The Acclaimed (Max Caster, DJZ & Anthony Bowens)
WALTER vs. Kenta Kobashi
Test & Albert vs. The New New Skyscrapers (Dan Spivey & Mike Knox)
Private Party (Marq Quen, Isiah Kassidy & 2 Cold Scorpio) vs. The Absolute (Ricky Starks, Powerhouse Hobbs & Apollo Crews)
Tetsuya Naito vs. Tommaso Ciampa
Intercontinental Championship Money in the Bank Ladder Match
Matt Riddle vs. Darby Allin vs. Paul London vs. Buddy Matthews vs. Bandido vs. Teddy Hart
Pre-Show Matches
— Top Flight (Dante & Darius Martin) vs. The Redwoods (Erick Redbeard & Amazing Red)
— Enzo Amore vs. The Great Sasuke vs. John Silver
All votes due to me by DM by 8 p.m. Saturday, open 48 hours. You must vote for five cards, giving one the powerball. You can’t vote for yourself. Round 3 cards due by 8 p.m. Sunday. You can comment in this thread on cards and say how you voted, but all votes must be sent to me directly.
Cletus, Eco, RJMap and Dash didn't turn in cards and will be penalized five points. They can still post below and people can still vote for them if they wish, if they do.
Leo
Tri-State Wrestling Alliance
Mountain State Madness
Commentators: Jack Reynolds and Dennis Miller
Ladder Match for the Tri-State Championship
“Macho Man” Randy Savage © vs. Adam Cole
Tri-State Tag Team Championship
The Rogue Warriors (Animal and Wardlow) © vs. Head Cheese (Al Snow and Steve Blackman)
Kurt Angle vs. Johnny Gargano with Carmen Electra
TSWA Great Lakes Championship
“Flyin’” Brian Pillman © vs. Billy Kidman
Teacher vs. Student
Dominic Denucci vs. Shane Douglas with April Hunter
Jessicka Havoc and Hailey Hatred vs. Madison Rayne and Nevaeh
TSWA Ohio Valley Hardcore Championship
Raven © vs. Necro Butcher
War Machine (Hanson and Rowe) vs. The Nasty Boys (Jerry Sags and Brian Knobbs)
Abyss vs. EC3 with Carmen Electra
OvE (Madman Fulton, Jake Crist and Dave Crist) vs. Poor Horsemen (Heath Slater, Jamie Noble and Henry O. Godwinn)
Sami Callahan vs. Stevie Richards with the Blue Meanie
Pre-Show
“Battman” Tony Marino with Lady Frost vs. Ray Stevens
Drew Gulak vs. Matt Cross
Hardcore Match
Lord Zoltan vs. Sandman
—------------------------------------------------------------------------------------
Dev
Phoenix Rising Wrestling presents...
The 2022 Darling Cup - Night 2
Live from T-Mobile Arena, Las Vegas, NV
Announced by Josh Mathews, Jeremy Borash, & McKenzie Mitchell
Darling Cup Quarterfinal
Fear The Revival (Dax Harwood & Cash Wheeler) vs. La Pareja del Terror (Eddie Guerrero & Art Barr)
Darling Cup Quarterfinal
The Eliminators (Saturn & Kronus) vs. The Thrillseekers (Chris Jericho & Lance Storm)
PRW World Woman's Championship Match
Serena Deeb (c) vs. Tegan Nox
Street Fight
LAX (Eddie Kingston, Santana, Ortiz, & Homicide) vs. The Hurt Business (Shelton Benjamin & Cedric Alexander) and Canada's Top Team (Ethan Page & Josh Alexander)
Darling Cup Quarterfinal
The Street Profits (Angelo Dawkins & Montez Ford) vs. The Briscoe Brothers (Jay & Mark Briscoe)
PRW Woman's Contender Match
RoxC Perez vs. Ruby Soho vs. Tasha Steelz
Mixed Six-Person Tag Match
Fighting Spirit (Hayabusa, Hakushi, and Mayu Iwatani) vs. The Guerillas of Destiny (Tama Tonga, Tanga Loa, & Mia Yim)
Submission Match
Sarah Stock vs. Tennille Dashwood
Darling Cup Quarterfinal
The Dynamic Duo (Tully Blanchard & Gino Hernandez) vs. America's Most Wanted (James Storm & Chris Harris)
PRW Vendetta Championship Match - Ultimate X
Johnny Phoenix vs. Santos Escobar vs. Christopher Daniels vs. Frankie Kazarian
—------------------------------------------------------------------
Solly
Jewish Extreme Wrestling presents:
The Sequel
Commentators: Michael Hodge and Fred Solomon
Ring Announcer: Howard Finkel
GM: Sonya Deville
JEW Heavyweight Title
Stone Cold Steve Austin vs. John Cena ©
Blue Bars Steel Cage Match
Rowdy Roddy Piper vs. Hulk Hogan
JEW Intercontinental Title
Kofi Kingston vs. Elias ©
JEW Women’s Title
Naomi vs. Ember Moon ©
Two-out-of-three falls
Chris Benoit vs. Shinsuke Nakamura
JEW Tag Team Title
Indian Summer (Tatanka and Chief Jay Strongbow) vs. Soul Patrol (Tony Atlas and Rocky Johnson) ©
Six-Pack Challenge
Trish Stratus vs. Rhea Ripley vs. Nikki Cross vs. Molly Holly vs. Indi Hartwell vs. The Fabulous Moolah
Taka Michinoku and Hercules Hernandez (with Captain Lou Albano) vs. The Iron Sheik and Nikolai Volkoff
Guest Referee: Ryback
Goldberg vs. Rhyno
Kickoff Show
Jimmy Snuka & Chavo Guerrero, Jr. vs. Velveteen Dream & Carlito
Power and Gory (Superstar Billy Graham and Timothy Thatcher) vs. Primetime Players (Darren Young and Titus O’Neil)
—-------------------------------------------------------------
Cliff
YAWN presents our second NOVEL:
CONSEQUENCES: A THREE ACT PERFORMANCE
Narrated by Jim Ross and Renee Young and Mean Gene Okerlund
PROLOGUE:
The Self-Proclaimed “King of The Preshow” Baron Corbin vs Hillbilly Jim
INTRODUCTION I:
In Ring: Bobby Heenan (w/King Kong Bundy) and Big E each have a microphone.
INTRODUCTION II:
On The Ramp: Paul Heyman (w/Toni Storm) and Becky “Two Belts” Lynch each have a microphone.
ACT I – MANAGING CONSEQUENCES
CHAPTER 1: A Partnership?
Sgt Slaughter (w/Bobby Heenan) and Bam Bam Bigelow (w/Paul Heyman) vs Shad Gaspard and The Godfather
CHAPTER 2: So… not a partnership then.
Kamala (w/ Bobby Heenan) vs Rikishi (w/Paul Heyman)
CHAPTER 3: Big E's first Meat Slappin’ of the evening
Meat Division Championship Match
Big E (Champ) vs King Kong Bundy (w/Bobby Heenan)
Gable Steveson (w/Paul Heyman) as Outside Enforcer
SPECIAL GUEST NARRATOR: Paul Heyman
CHAPTER 4: A Storm Comin’ In
YAWN Ladies Division Championship Match
Becky “Two Belts” Lynch (Champ) vs Toni Storm (w/Paul Heyman)
Paige VanZant (w/Bobby Heenan) as Outside Enforcer
SPECIAL GUEST NARRATOR: Bobby Heenan
ACT II – AJ’s CONSEQUENCES
CHAPTER 5: Consequence: The First
1-vs-3 Handicap Match
Liv Morgan vs AJ Lee & Marina Shafir & Shayna Baszler
Val Venis as Special Guest Referee
SPECIAL GUEST NARRATOR: Bo Dallas
CHAPTER 6: Consequence: The Second
Nia Jax vs George “The Animal” Steele
SPECIAL GUEST NARRATOR: YAWN General Manager AJ Lee
CHAPTER 7: Consequence: The Third
Sammy Guevara (w/Tay Conti) vs Danhausen
SPECIAL GUEST NARRATOR: YAWN General Manager AJ Lee
CHAPTER 8: Consequence: The Fourth
Texas Bullrope Match
Tay Conti vs Jazz
Sammy Guevara banned from ringside
SPECIAL GUEST NARRATOR: YAWN General Manager AJ Lee
ACT III – CONTENDERS AND THE FINAL CONSEQUENCE
CHAPTER 9: Honestly, no idea why our GM is still out here for this one.
MEAT Division #1 Contenders Match
Keith Lee vs Vader (w/Paul Heyman)
Cowboy Bob Orton as Special Enforcer
SPECIAL GUEST NARRATOR: YAWN General Manager AJ Lee
CHAPTER 10: Consequence: Creed
Mean Gene Okerlund interviews a furious Xavier Woods
CHAPTER 11: Three Letter Chants are all we can trust our crowd to not screw up
Men's Division #1 Contenders Match
Maxwell Jacob Friedman w/Cowboy Bob Orton vs Rob Van Dam
SPECIAL GUEST NARRATOR: Damien Sandow
CHAPTER 12: Man vs Meat
Will Ospreay (representing the Men’s Division) vs Butterbean (representing the Meat Division)
CHAPTER 13: The Final Consequence
Men’s Division Championship Match
Winner Takes All – Title vs Trombone
Honky Tonk Man (w/ Lacey Evans & Bobby Heenan) vs Xavier Woods (Champ)
EPILOGUE: AJ Lee makes an announcement!
—---------------------------------------------------------------------------
WWEfan
Delmarva Championship Wrestling TV Show
May 27,2022
Dover Parks and Rec Center
DCW World Title Tournament 1st Round Matches:
Harley Race vs. Bobo Brazil
Thunderbolt Patterson vs. Big Bill Miller
Bruno Sammartino vs. Ron Wright
Kevin Sullivan/Mark Lewin vs. Victor Rivera/Carlos Colon
Ivan Koloff/Killer Karl Kox vs. Jay Youngblood/Ricky Romero
Madd Maxine vs. Cowgirl Sue Green
Wendi Richter vs. Bayley
—----------------------------------------------------------------------------
BCoop
Jax Championship Gauntlet Challenge
Winner is final entrant in Gauntlet Match that receives immediate JAX Championship Match. Loser is first
Marc Mero vs Angel Garza
BSW World Championship "Open Challenge"
Triple H challenges any loser from previous show
Triple H(C) w/ Queen Zelina Vega vs Matt Morgan
Roxxi Laveaux vs Billie Kay
Killer Kross w/ Scarlett Bordeaux vs Luchasaurus
Queen's Revenge Match
No Disqualification or Countout for Zelina
Queen Zelina Vega vs Deonna Purrazzo
Jungle Boy Jack Perry w/ Jungle Girl Anna Jay vs Ken Kennedy
Rosemary vs Angelina Love
Handicap Match
Tommy Dreamer w/ Beulah McGillicutty vs Tracy Smothers & The Blade w/ Jim Cornette & The Bunny
Britt Baker D.M.D. vs Paige w/ Cora Jade
Andrade vs Moose
Special 'Revenge' Triple Threat Match
Damien Priest vs Kevin Nash vs Diamond Dallas Page
Gauntlet JAX Championship
1. Angel Garza or Marc Mero
2. Brian Pillman Jr. w/ Julia Hart
3. Humberto Carillo
4. Angel Garza or Marc Mero
Winner faces AJ Styles(C)
—----------------------------------------------------------------------------------------
Cole
New Stampede Wrestling Presents
The Great One
From the Roger Place (Edmonton, Alberta)
NSW North American Heavyweight Championship – Cage Match
Seth Rollins (champion) w/Sensational Sherri vs Bret Hart
NSW North American Women’s Championship
Charlotte Flair (champion) vs Io Shirai
NSW British Commonwealth Mid-Heavyweight Championship
Owen Hart (champion) vs Sami Zayn
NSW Tag Team Championship
The British Bulldogs (champions) vs The Creed Brothers
NSW Women’s Tag Team Championship
The Four Horsewomen: Tessa Blanchard & Rachael Ellering (champions) w/Debra vs Beth Phoenix & Natalya Neidhart
Orange Cassidy vs Petey Williams
Jeff Jarrett & Jerry Lawler w/ Debra vs 2 Cool (Grandmasta Sexay & Scotty 2 Hotty)
Carmella w/ Debra vs Nyla Rose
Bob Backlund vs Jinder Mahal
Medusa & Kris Statlander vs The Bellas
Johnny Knoxville w/ Rick Boogs (playing the Jackass theme on guitar) vs Crash Holly w/ Hardcore Holly
Brutus Beefcake & Greg Valentine w/ Jimmy Hart vs Santino & R-Truth
Bruce Hart vs Keith Hart with Jim Neidhart as special guest referee
—---------------------------------------------------------
Sharky
Power Wrestling presents: Lethal Lottery
Live from the Frank Erwin Center in Austin, Texas
President: Eric Bischoff
Announce Team: Jack Buck & Scrap Iron Adam Pearce
Loser Leaves Town Steel Cage Match
Andre The Giant & The Big Show
Vs
Big John Studd & Colonel Robert Parker
Power Heavyweight Championship Two out of Three Falls Match
Pat McAfee w/ Steve Mongo McMichael (C) vs Alwayz Ready Matt Cardona w/ The Hot Mess Chelsea Green
Lethal Lottery Tournament Final
TBD vs. TBD
Streaming Championship Match
Mustafa Ali (C) vs Jonah Rock
Tag Team Championship Match
The Empire Nick Aldis & Bad News Wade Barrett w/ Armando Alejandro Estrada (C)
vs.
America's Team - The Patriot & Hacksaw Jim Duggan
The Yellow Rose David Von Erich w/ Lacey Von Erich vs. The Rainmaker Kazuchika Okada
Lethal Lottery Tournament
Ricky Morton & Robert Gibson
vs.
Eli Drake & Brian Cage
Rick Martel vs. Sean O'Haire w/ Armando Alejandro Estrada
Lethal Lottery Tournament
Bad Ass Billy Gunn & Road Dogg Jesse James
vs
Blackjack Lanza & Blackjack Mulligan
Falls Count Anywhere Texas Tornado Match
Demolition - Ax & Smash
vs
Demolition - Crush & Wrecks
The Diamond Studd vs. Scorpio Sky
Amazon Prime Pre For Free Show
15 Minute Scramble Match -The Last person to score a fall when the time ends is the winner
The Stone Pitbull Tomohiro Ishii w/ Classy Freddie Blassie
Jose Lothario w/ Armando Alejandro Estrada
Gentleman Chris Adams w/ Brooke Adams
The Most Professional Wrestler Brian Myers w/ The Hot Mess Chelsea Green
The Alpha Male Monty Brown
Ted Arcidi
—--------------------------------------------------
Hodgey
PWI Presents: Rocky Road
Live! from Your Local Arena!
PWI Heavyweight Title: Street Fight
The Rock © vs Bray Wyatt
PWI Women's Title
Ronda Rousey © vs Taya Valkyrie
PWI Tag Team Titles: TLC Match
The Hardy Boys (Matt & Jeff) © vs The Good Brothers (Luke Gallows & Karl Anderson) vs Lucha Dragons (Kalisto & Sin Cara)
PWI Intercontinental Title
Tajiri © (w/Mr. Fuji) vs The Miz (w/Maryse)
PWI Women's Tag Team Titles
Wives of Wyatt (Lita & Alexa Bliss) vs Shotzi Blackheart & Dakota Kai (w/Mr. Fuji)
PWI Heavyweight Title #1 Contender's Match (2/3 Falls)
Shawn Michaels vs Jake Roberts
Smack Talk (Jesse Ventura & Gorilla Monsoon) vs Border Patrol (The Big Boss Man & The Mountie)
Chyna vs Candice LeRae
The Usos (Jimmy & Jey) vs Lucha House Party (Gran Metalik & Lince Dorado)
Katie Lea Burchill vs Maryse (w/The Miz)
Juventud Guerrera, Hurricane Helms, & PJ Black vs Don Muraco & The Powers of Pain (Warlord & Barbarian) (w/Mr. Fuji)
PWI Announcers
Hugo Savinovich & Carlos Cabrera
PWI Interviewer
Christy Hemme
PWI Ring Announcer
Mike McGuirk
PWI President
Jack Tunney
—---------------------------------------------------------
Eric
New Japan Pro Wrestling Versus The World
Presented by NJPW Legend Yuji Nagata
Live from the Tokyo Dome
English Commentator: Excalibur
Guest Commentators: Bryan Danielson (first half of show), Alex Shelley (second half of the show)
IWGP World Heavyweight Championship
Bryan Danielson (c) vs “Dr. Death” Steve Williams
IWGP Tag Team Championships
The Steiner Brothers (c) (Scott and Rick) vs American Alpha (Chad Gable and Jason Jordan)
IWGP United States Championship
Drew McIntyre (c) vs Kenny Omega
Six-Man Tag Team Match
Jay White, Brodie Lee, and Jeff Cobb vs sAniTy (Eric Young, Alexander Wolfe, and Killian Dain)
IWGP Junior Heavyweight Championship
PAC (c) vs Zack Sabre Jr.
Best of the Super Juniors Semi-Final
Daniel Garcia vs Ilja Dragunov
IWGP Junior Heavyweight Tag Team Championship
The Young Bucks (c) (Matt and Nick Jackson) vs XXX (Low Ki and Elix Skipper)
Best of the Super Juniors Semi-Final
Wheeler YUTA vs Austin Theory
NEVER Openweight 6-Man Tag Team Championships
The Harlem Hurt Business (c) (Booker T, Stevie Ray, and MVP) vs Time Splitters (Alex Shelley and KUSHIDA) and Swerve Strickland
—-------------------------------------------------------------------------
Mayhem
UWA Presents: Unfinished Business
Live from Madison Square Garden
Announcers Matt Striker and The Genius
Hell in a Cell Cage Match
Rated R-KO (Edge and Randy Orton) v. The Bar (Cesaro and Sheamus)
UWA World Title Match
“Hangman” Adam Page (c) v. Bron Breakker
Ultimo Dragon v. Hiroshi Tanahashi v. Hideo Itami
UWA World Tag Team Title Match
The Hart Dynasty (c) (Tyson Kidd and Davey Boy Smith Jr) v. Heavy Machinery (Otis and Tucker)
The Ultimate Warrior v. Mil Muertes
UWA King of the Ring Title Match
Falls Count Anywhere
Sting (c) v. Pentagon Jr.
Chris Sabin v. Marty Jannetty
Texas Death Match
If the Freebirds Win They Win The Von Erich Ranch
The Von Erichs (Marshall and Ross Von Erich) and Tito Santana v. The Fabulous Freebirds (Michael Hayes, Terry Gordy, and Buddy Roberts) w/ Jimmy Garvin
Fenix v. Jay Lethal
—-------------------------------------------------------------------------
SG
The SGWA presents: Street Fight
Live from the Greensboro Coliseum
Announcers: Tony Schiavone and Bob Caudle
Street Fight- SGWA World Heavyweight Championship vs Career
Ricky Steamboat (C) vs Dustin Rhodes
SGWA World Tag Team Championship Match
The Horsemen (Ric Flair and Arn Anderson) (C) with Ole Anderson vs The Midnight Express (Sweet Stan Lane and Beautiful Bobby Eaton)
Doom (Ron Simmons and Butch Reed) with Teddy Long vs The Nation of Domination (D-Lo Brown and Ahmed Johnson)
SGWA United States Championship Match
Dean Malenko (C) with Ole Anderson vs Shinjiro Otani
Mitsuharu Misawa and Toshiaki Kawada vs Doug Furnas and Phil Lafon
SGWA Light Heavyweight Championship Match
Satoru Sayama vs Jerry Lynn
The Lightning Express (Tim Horner and Brad Armstrong) vs The Fantastics (Bobby Fulton and Tommy Rogers)
Jushin Thunder Liger vs Nick Dinsmore
Chris Kanyon vs Terry Taylor
Lex Luger and The Junkyard Dog vs The Destruction Crew (Mike Enos and Wayne Bloom)
Nova vs Super Crazy
—--------------------------------------------------------------------
Matte
Matte Pro Wrestling 2K22: Another Brick in the Wall
Mauro Ranallo & Don West on commentary
World Championship Match
CM Punk (c) vs. Kevin Owens
Intercontinental Championship Match
Rey Mysterio Jr. (c) vs. Kota Ibushi
Tag Team Championship Match
The Murder Express (Lance Archer & Dominik Dijakovic) (c) vs. Christian Cage & Bobby Roode
No Escape Steel Cage Match
Cody Rhodes vs. Kerry Von Erich
Trios Championship Match
Generation Next (Austin Aries, Roderick Strong & Jack Evans) vs. The Acclaimed (Max Caster, DJZ & Anthony Bowens)
WALTER vs. Kenta Kobashi
Test & Albert vs. The New New Skyscrapers (Dan Spivey & Mike Knox)
Private Party (Marq Quen, Isiah Kassidy & 2 Cold Scorpio) vs. The Absolute (Ricky Starks, Powerhouse Hobbs & Apollo Crews)
Tetsuya Naito vs. Tommaso Ciampa
Intercontinental Championship Money in the Bank Ladder Match
Matt Riddle vs. Darby Allin vs. Paul London vs. Buddy Matthews vs. Bandido vs. Teddy Hart
Pre-Show Matches
— Top Flight (Dante & Darius Martin) vs. The Redwoods (Erick Redbeard & Amazing Red)
— Enzo Amore vs. The Great Sasuke vs. John Silver