Round 3: Division 3: Matte vs Sporty
Jun 10, 2024 19:33:20 GMT -5
Post by Leo on Jun 10, 2024 19:33:20 GMT -5
Matte
Matte Pro Wrestling 2K24 presents: A Show with No Name
Mr. Kennedy as general manager
Commentary by Tony Schiavone, Don Callis & Aiden English
Ring announcing by Tony Chimel
Backstage interviews by "Mean" Gene Okerlund
World Heavyweight Championship Match
Kenny Omega (c) vs. The Miz
World Women's Championship Tournament Finale
Kairi Sane vs. Awesome Kong
Tornado Tag Team Match for the World Tag Team Championship
Los Ídolos (Bandido & Andrade "Cien" Almas) (c) w/ Zelina Vega vs. LAX (Santana & Ortiz)
Steel Cage Match
Eddie Guerrero vs. Kevin Owens
Triple Threat Match for the North American Championship
Bron Breakker vs. Lexis King vs. "Dirty" Dominik Mysterio
Beth Phoenix vs. Gail Kim
Anything Goes
Raven vs. Matt Borne
3-Way Dance for the title of "Biggest Jerk"
"The Greatest Man Who Ever Lived" Austin Aries vs. "The Realest Guy in the Room" Enzo Amore vs. "The Past, Present, and Future of Professional Wrestling" Teddy Hart
4-Corners Elimination Tag Team Match
MNM (John Morrison & Joey Mercury) vs. Cryme Tyme (JTG & Shad Gaspard) vs. Generation Next (Roderick Strong & Jack Evans) vs. The Ascension (Konnor & Viktor)
Pre-Show:
Big Meaty Men Slappin' Meat
Big E vs. Big Bill
Sarita & Rosita vs. Madusa & Bull Nakano
Manami Toyota vs. Mayu Iwatani
For General Manager's Position
Mr. Kennedy (GM) vs. Damien Sandow
----------------------------------------------------------
SG
Ultimate Tag Team Tournament Round 3
Announcers: Jim Ross and Bob Caudle
Teams eliminated: Too Cool, The Dream Team, The Pitbulls, The Public Enemy
The Road Warriors (Hawk and Animal) (2-0) vs Mitsuharu Misawa and Jun Akiyama (2-0)
If nothing else, at least the idea of this match entertains me
The Enforcers (Arn Anderson and Larry Zbyszko) (2-0) vs The Minnesota Wrecking Crew (Gene Anderson and Ole Anderson) (1-1)
The Thrillseekers (Chris Jericho and Lance Storm) (1-0) vs Jerry Lawler and Bill Dundee (1-0)
Elimination Match
The Brisco Brothers (Gerald and Jack) (1-1) vs The Blackjacks (Blackjack Mulligan and Blackjack Lanza) (0-1)
The Steiner Brothers (Rick and Scott) (2-0) vs The Skyscrapers (Sid Vicious and Danny Spivey) (2-0)
Demolition (Ax and Smash) (2-0) vs The Sheepherders (Butch Miller and Luke Williams) (0-1)
Elimination Match
The Vachons (Maurice "Mad Dog" Vachon and Paul "Butcher" Vachon) (0-1) vs The Fabulous Freebirds (Michael P.S Hayes and Buddy Roberts) (0-1)
Elimination Match
The Holy Demon Army (Toshiaki Kawada and Akira Taue) (0-1) vs The Valiants ("Handsome" Jimmy Valiant and "Luscious" Johnny Valiant) (0-1)
Elimination Match
The British Bulldogs (1-1) vs The Blond Bombers (Pat Patterson and Ray Stevens) (1-1)
Elimination Match
DIY(Tomasso Ciampa and Johnny Gargano) (1-1) vs The Natural Disasters (Earthquake and Typhoon) (1-1)
Matte Pro Wrestling 2K24 presents: A Show with No Name
Mr. Kennedy as general manager
Commentary by Tony Schiavone, Don Callis & Aiden English
Ring announcing by Tony Chimel
Backstage interviews by "Mean" Gene Okerlund
World Heavyweight Championship Match
Kenny Omega (c) vs. The Miz
World Women's Championship Tournament Finale
Kairi Sane vs. Awesome Kong
Tornado Tag Team Match for the World Tag Team Championship
Los Ídolos (Bandido & Andrade "Cien" Almas) (c) w/ Zelina Vega vs. LAX (Santana & Ortiz)
Steel Cage Match
Eddie Guerrero vs. Kevin Owens
Triple Threat Match for the North American Championship
Bron Breakker vs. Lexis King vs. "Dirty" Dominik Mysterio
Beth Phoenix vs. Gail Kim
Anything Goes
Raven vs. Matt Borne
3-Way Dance for the title of "Biggest Jerk"
"The Greatest Man Who Ever Lived" Austin Aries vs. "The Realest Guy in the Room" Enzo Amore vs. "The Past, Present, and Future of Professional Wrestling" Teddy Hart
4-Corners Elimination Tag Team Match
MNM (John Morrison & Joey Mercury) vs. Cryme Tyme (JTG & Shad Gaspard) vs. Generation Next (Roderick Strong & Jack Evans) vs. The Ascension (Konnor & Viktor)
Pre-Show:
Big Meaty Men Slappin' Meat
Big E vs. Big Bill
Sarita & Rosita vs. Madusa & Bull Nakano
Manami Toyota vs. Mayu Iwatani
For General Manager's Position
Mr. Kennedy (GM) vs. Damien Sandow
----------------------------------------------------------
SG
Ultimate Tag Team Tournament Round 3
Announcers: Jim Ross and Bob Caudle
Teams eliminated: Too Cool, The Dream Team, The Pitbulls, The Public Enemy
The Road Warriors (Hawk and Animal) (2-0) vs Mitsuharu Misawa and Jun Akiyama (2-0)
If nothing else, at least the idea of this match entertains me
The Enforcers (Arn Anderson and Larry Zbyszko) (2-0) vs The Minnesota Wrecking Crew (Gene Anderson and Ole Anderson) (1-1)
The Thrillseekers (Chris Jericho and Lance Storm) (1-0) vs Jerry Lawler and Bill Dundee (1-0)
Elimination Match
The Brisco Brothers (Gerald and Jack) (1-1) vs The Blackjacks (Blackjack Mulligan and Blackjack Lanza) (0-1)
The Steiner Brothers (Rick and Scott) (2-0) vs The Skyscrapers (Sid Vicious and Danny Spivey) (2-0)
Demolition (Ax and Smash) (2-0) vs The Sheepherders (Butch Miller and Luke Williams) (0-1)
Elimination Match
The Vachons (Maurice "Mad Dog" Vachon and Paul "Butcher" Vachon) (0-1) vs The Fabulous Freebirds (Michael P.S Hayes and Buddy Roberts) (0-1)
Elimination Match
The Holy Demon Army (Toshiaki Kawada and Akira Taue) (0-1) vs The Valiants ("Handsome" Jimmy Valiant and "Luscious" Johnny Valiant) (0-1)
Elimination Match
The British Bulldogs (1-1) vs The Blond Bombers (Pat Patterson and Ray Stevens) (1-1)
Elimination Match
DIY(Tomasso Ciampa and Johnny Gargano) (1-1) vs The Natural Disasters (Earthquake and Typhoon) (1-1)